ГоловнаРозділ «Тварини» Поради фахівців З практики лікування кролів

З практики лікування кролів

Кролі – створіння дуже ніжні і вибагливі, тому і догляд за ними потрібен ретельний. А коли захворіє хоча б один вухань із господарства, йому треба негайно надати першу допомогу, ізолювати і оглянути усіх інших.
З практики лікування кролів

Кожний господар, навіть якщо він постійно користується послугами ветеринара, повинен мати аптечку для надання першої медичної допомоги. В аптечці мають бути: піпетка, шприц, клізма, стерильні бинти, вата, термометр, спринцівка, борна кислота, зеленка, вазелін, йод, калій марганцево-кислий, касторова олія, мазь Вишневського, біомін, норсульфазол, пеніцилін, стрептоцид, фталазол, фуразолідон, фурацилін.

Щоб нам не казали, але багато захворювань – це наслідок неналежного догляду і неправильної годівлі тварин. Більшість хвороб шлунково-кишкового тракту (гастрит, метеоризм та ін.) буває в кроленят у перші місяці життя, особливо після того, коли їх відлучають від матері. У цей час їм потрібно згодовувати легкостравні корми. Велике значення має введення до раціону буряків.

У дорослих кролів поширений пододерматит. Найчастіше хворіють на нього дорослі особини з великою масою і в яких недостатньо опушені лапки. На підошві лапок починає лущитися шкіра, випадає вовна, утворюються нарости, тріщини, виразки. До ранок потрапляють мікроби і розвивається гнійний процес. Хворий кріль часто переступає з лапки на лапку, мало лежить, погано їсть.

На початку хвороби уражені місця треба змащувати 10% цинковою маззю, виразки очищати від кірочок і змащувати йодом. Коли припиниться кровотеча, нанести емульсію Вишневського, оксикорт. Можна накласти нещільну пов’язку і міняти її кожні 2-3 дні.

Причиною захворювань органів дихання є різкі коливання температури, протяги, підвищений вміст аміаку, пилу, пуху і поганий догляд. Лікування кролів починають з усунення цих причин. Якщо простуда глибоко вразила легені, бронхи, тут одними краплями в ніс (по 5-6 крапель 1% розчину фурациліну в суміші з розчином пеніциліну) не обійтися. За бронхіту і запалення легень кролятам внутрішньом’язово через кожні 4 год. вводять пеніцилін (по 20 тис. од. на 1 кг маси), з кормом дають норсульфазол, сульфадимезин.

Дуже часто у тварин запалюється слизова оболонка очей – починається кон'юнктивіт. І тут знову винен господар пухнастих звірків: забув дати їм улюблену моркву (бракує вітаміну А), до очей потрапили пилові частинки корму, піску.

Катаральний кон’юнктивіт лікують промиванням очей 2% розчином борної кислоти з наступним закапуванням під повіки 2-3 цинкових крапель. За гнійного кон’юнктивіту очі промивають також розчином борної кислоти, а під повіки закладають 2-3% йодоформну або борну мазь. Не можна запускати цю хворобу – рогівка ока подразнюється і утворюється більмо.

Дуже небезпечні інфекційні недуги, тому що кількість хворих кролів може збільшуватися з кожним днем, а то і протягом доби. Поширеним серед вуханів є інфекційний стоматит, або «мокра мордочка». Захворювання характеризується запаленням слизової оболонки ротової порожнини, язика і супроводжується сильним слиновиділенням.

Причиною виникнення і поширення стоматиту є скупчене утримання тварин, різкі коливання температури, підвищена вологість. Хворого кроля треба відразу ізолювати, оскільки хвороба швидко переходить до інших тварин. Її симптоми: почервоніння слизової оболонки рота, біла плівка на язиці. Хворі тварини в’ялі, лапками труть мордочку, сидять у кутку. Вовна втрачає блиск, кудлатиться. І тут уже лікувати потрібно не тільки хворого кроля, але й усіх здорових.

До ротової порожнини засипають порошок біоміцину – 20 мг, стрептоциду – 200 мг, сульфадимезину – 200 мг. Позитивний результат дає одноразове підшкірне введення пеніциліну. Крільчих, які перехворіли, не використовують для продовження роду. Клітки обов’язково обробляють гашеним вапном.

Недуга, на яку можуть захворіти всі домашні тварини, птиця, – пастерельоз. Джерелом захворювання бувають горобці, голуби, гризуни. Лікування у домашніх умовах малоефективне, таких тварин краще позбутися. У неблагонадійних крільчатниках рекомендується розпилювати антибіотики і сульфаніламіди у вигляді 1% водяних розчинів з додаванням чистого гліцерину. І, безумовно, вакцинація – це вже ветеринарна допомога.

Є ще таке захворювання як вушний кліщ. Хворі тварини через сверблячку трясуть головою, чухають заражені місця. Вушні раковини напухають, товщають: виділяється гнійна речовина, утворюється дуже багато кірочок, які закупорюють вушний канал.

Захворювання добре піддається лікуванню. І є дуже багато ефективних лікарських засобів. Допомагає застосування скипідару. Його вводять до зовнішнього слухового отвору по 1-1,5 мл. Він просочує кірочки і вбиває збудника з усім його «сімейством». Інколи для лікування вушного кліща застосовують суміш гасу з олією у співвідношенні 1:1.

Захворювання, яке виникло від різних грибків, – стригучий лишай. Хворіють кролі всіх вікових груп. Джерелом інфекції є гризуни, бродячі собаки, коти, інфіковані корми. Спори на шкірі проростають, проникають до волосяної сумки, потім утворюють маленькі пухирці, які швидко засихають. Уражені місця розширюються, покриваючись кіркою, вовна обламується. Відразу уражуються губи, ніс, повіки, вуха, потім кінцівки і т.д.

Діагноз установлюється за наявності оголених ділянок, з яких уже випала вовна. Для лікування до корму одноразово вводять антибіотик гризеофульвін (200 мл на кг живої маси). Є й інший спосіб. Уражені місця зволожують теплим розчином лугу. Вовну із заражених місць і навколо них вистригають і спалюють, потім уражені ділянки обробляють 10% настоянкою йоду, 10% спиртовим розчином саліцилової кислоти, 1-2% трихотециновою маззю на вазеліновій основі. Лікування повторюють через 1-2 дні. Найефективніше лікування тоді, коли заражені місця двічі об¬робити йодом, а потім втирати підігрітий до 50°С риб’ячий жир.

Але найкращий спосіб боротьби з усіма недугами – чистота. Необхідно мити і дезінфікувати всі приміщення, де утримуються кролі. Не можна, щоб вони голодували, мучились від спраги або відчували нестачу чистого повітря. Якщо дотримуватися цих правил, то кролі завжди будуть здорові.

Зелене Закарпаття

11.11.2013 12:55:04

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація