Головна Цікава планета Фісташкове дерево ще називають кевововим деревом

Фісташкове дерево ще називають кевововим деревом

Фісташка туполиста (терпентінне або скіпідаровое дерево) – типовий мешканець кримського південного узбережжя. Гаї фісташки часто можна зустріти у гірських доріг. Фісташку також називають кевововим деревом (від грузинського «кева» – смола).
Фісташкове дерево ще називають кевововим деревом

Нерідко можна побачити грузин, що із задоволенням жують кеву для очищення зубів і зміцнення ясен. У живиці – смолі, яка добувається з надрізу кори, – міститься до 25% ефірних масел. Смолоутворення найбільш інтенсивне два місяці в році – в липні і серпні. Смолами фісташки лікував ще великий Авіценна. Сьогодні її використовують для виготовлення мазей від опіків, ран і тріщин.

У Криму фісташка дика виростає повсюдно від Судака до Севастополя. Особливо багато фісташки на схід від Алушти. Тут гай кевового дерева круто піднімається над морською синявою. Плоди фісташки містять смолу, що огортає маленьке, розміром з голівку шпильки, ядерце.

Фісташка – дивовижна рослина. Вона виростає до 10 м у висоту і живе до 1000 років! Стовбур у дорослого дерева досить потужний, укритий сильно розгалуженою кроною. Її листя схожі на листя ясена, запах сосни, а плоди, немов грона винограду, але з горіхами замість ягід. Однак пам’ятайте, що плоди фісташки туполистої не придатні для їжі.

Вчений і кримознавець Карл Іванович Габлиць писав: «Скипидарне дерево, або дикафісташка – одне з кращих дерев таврійських». Сьогодні в Криму ще збереглися фісташки – свідки давніх епох. Найчастіше вони приурочені до середньовічних руїн. Однак ці дерева розмножуються вкрай погано, та й вплив господарської діяльності людини не сприяє розростанню фісташкових гаїв, тому в 1980 р фісташка була внесена до Червоної книги.

За матеріалами сайту blog.kudarom.com.ua

03.07.2013 16:37:16

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація