ГоловнаРозділ «Тварини» Поради фахівців Феномен першого самця – чи потрібно породистим тваринам переривати небажану вагітність

Феномен першого самця – чи потрібно породистим тваринам переривати небажану вагітність

Про телегонію, або ж феномен першого самця, чули чи не всі власники породистих тварин. Але навколо цього відносно недавно відкритого явища, ще не підтвердженого офіційно наукою та недостатньо нею дослідженого, уже назбиралося трохи міфів.
 Феномен першого самця – чи потрібно породистим тваринам переривати небажану вагітність

Телегонія – це явище впливу попереднього самця на спадкові ознаки всього подальшого потомства. Воно властиве всім організмам, які розмножуються статевим шляхом. 

Стверджується, що з цим явищем постійно стикаються люди, котрі тримають і розводять породистих голубів. Якщо сизий «топтав» чистокровну голубку, її відразу вбивають. Тому що надалі, навіть при найелітнішому «шлюбі», у неї будуть тільки непородисті пташенята.

Серед спеціалістів-практиків не здивувалися описам дослідів і собаківники. Їм здавна було відомо, що коли чистокровна породиста самка хоча б раз пов’яжеться з непородистим кобелем-дворнягою, і навіть якщо в результаті такої випадкової в’язки щенят і не буде, у майбутньому від неї породистих щенят чекати марно навіть від чистокровного кобеля.

Зоолог Юлія Войнарович стверджує, що феномен першого самця непомітний у тому разі, коли людина розводить елітних домашніх улюбленців нефахово, через власні потреби та зацікавлення, заради бізнесу, а не продовження породи. Люди, котрі займаються розплідниками, збереженням і вирощуванням «чистих» порід, розбиратимуться навіть у ледь помітній неправильній пігментації шерсті, зміненій її структурі, у іншому розрізі очей. «Поки ще ніхто точно не підтвердив, що телегонія має вплив і на характер, і на захворювання, хоча самі дослідження в цій області не складні – адже цикл життя і розмноження тварин швидкий, тобто за кілька років можливо вивчити і дослідити це питання. Інше діло – потрібне терпіння, час, ресурси та бажання. В Україні узагалі складно займатися дослідженням таких питань, адже гранти не дають, а кілька років коптіти над одноманітною, хоч і потрібною справою безкоштовно навряд чи хтось буде,» – каже Юлія.

Натомість ветлікар Дмитро Дацюк впевнений, що феномен першого самця переважно овіяний міфами, і насправді на породистих кішок і собак не має доведеного помітного впливу. Адже неправильний згин вушок чи хвоста може бути і вродженим дефектом, і передаватися від інших предків, не пройшовши крізь прямих батьків. Лікар застерігає, що не варто вірити в чутки і недоказані факти, наприклад, що успадковуються не лише зовнішні ознаки першого партнера, але і його хвороби: психічні, венеричні, захворювання крові і так далі. Через це після небажаної в’язки багато власників породистих тварин поспішають до ветеринара, щоб штучно перервати вагітність. При цьому потрібно знати, що жоден спосіб не дає 100% гарантії (крім хірургічного), і тварина може залишитися безплідною назавжди. Переривання вагітності проводять тільки тоді, коли це необхідно для здоров’я або життя улюбленця.

Довідка

Необхідно відзначити, що телегонія не вписується в існуючу теорію спадковості. З погляду генетики, у ссавців сперматозоїд і яйцеклітина містять гаплоїдні (одинарні) набори хромосом. У процесі запліднення з’являється зигота з диплоїдним (подвійним) набором хромосом. Тобто рівно половина генетичного матеріалу йде від батька, а друга половина – від матері.

Проте є вчені та навіть цілі наукові колективи, що не погоджуються з офіційною думкою. Прийняття теорії про телегонію найбільш поширене серед селекціонерів. Це явище відкрив у XIX столітті в Англії приятель Чарльза Дарвіна – лорд Мартон. Він схрестив чистокровну англійську кобилу з жеребцем-зеброю, але потомства не було. Через деякий час, коли він її ж схрестив із англійським жеребцем, кобила народила смугасте лоша. Лорд Мартон назвав це явище телегонією. Проте спроби відтворити його результат у дослідах інших селекціонерів, зокрема Іллі Іванова в заповіднику Асканія-Нова закінчилися невдачею.

Вероніка Брудка

03.11.2012 13:37:36

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація