ГоловнаРозділ «Рослини» Зимовий сад Як зберегти троянди взимку?

Як зберегти троянди взимку?

Про те, чи прикрашатимуть засніжену ділянку Ваші трояди, треба думати вже при їх придбанні. Досвідчені садоводи радять не купляти тепличні види цієї рослини - такі троянди і самі можуть бути не зимостійкими, і підщепи у них часто не відрізняються морозостійкістю. Як правило, відрізнити їх від садових троянд за зовнішнім виглядом неможливо, а тому єдиний вихід - купувати саджанці у надійних постачальників.
Як зберегти троянди взимку?

Серед садових троянд теж є сорти, які відрізняються більшою чи меншою витривалістю у зимову пору. Багато вирощувачів цих квітів в своїх каталогах виділяють найменш вибагливі троянди в сортові групи паркових або ландшафтних. Такі троянди в цілому переносять зими краще, ніж ці рослини інших сортових груп, до прикладу, ті ж чайно- гібридні.

При висадці, а з часом – утепленні квітів, слід зважати і на габарити виду – низькорослі (мініатюрні) вкривати легко, а високорослі вертикальні( нерозкидисті ) заввишки більше 1,2 - 1,5 м (крупноквіткові) – значно важче.

По друге, про збереження троянд у зимову пору слід думати і при їхній посадці. Аби Ваші троянди успішно перезимували, садоводи радять:

1. Висаджувати ці квіти групою, тоді їх захистити від морозів простіше, ніж розкидані по різних місцях саду;
2. Не вносити добрива у посадкові ями, які можуть викликати активний ріст пагонів у кінці літа і восени, котрі перемерзнуть з настанням перших морозів.

Про перезимівлю троянд слід пам’ятати протягом всього року, а тому у кінці літа і восени не можна зрізати квіти цієї рослини, бо це призводить до зростання нових пагонів, які вже не встигнуть заквітнути до зими і загинуть. Часто ці пагони перемерзають разом з гілками попереднього порядку. Також вже з середини літа краще припинити підживлення троянд. Цій рослині потрібно не так вже й багато поживних речовин, а тому весняної підгодівлі комплексними мінеральними або органічними добривами цілком вистачає на весь рік. Вже у вересні- жовтні садоводи радять очистити троянди від листя – їх відокремлюють від гілок рухом зверху вниз і разом з уже опалим листям прибирають подалі від троянд, щоб не допустити поширення спор хвороботворних грибів.

Звичайно, ідеальних способів захисту троянд від морозів немає. Багато що залежить від можливостей садівника і наявності у нього покривних матеріалів, від конкретних погодних умов, від морозостійкості троянд , їх габаритів і здібності пригинатися до землі. Слід також пам’ятати, що велика, добре підготовлена до зими троянда, майже ніколи не загине, навіть без укриття. До того ж, восени троянди поступово самі готуються до морозів – за спостереженнями садовода В. Вішеславцева, який вивчає цю рослини вже з десяток років, критична температура для чайно -гібридних троянд у середині вересня -5 ° С , у середині жовтня -7 ° С , у першій половині листопада -10 ° С , у другій половині листопада – близько -15 ° С і навіть -18 ° С. А тому, обрізка троянд (не тільки задля квітів , а й для укриття на зиму), передчасне укутування кущів не тільки зупиняють природний процес підготовки троянд до морозів, але й можуть повністю позбавити рослину набутого імунітету, особливо якщо восени багато теплих днів, троянда оживає, і навіть легкий мороз може згубити її.

Не можна забувати, що наприкінці зими та на початку весни під укриттями при невеликій плюсовій температурі на гілках активно розвивається небезпечне грибне захворювання – інфекційний опік троянд. На стовбурах з'являються темно- коричневі плями. Розростаючись, вони призводять до загибелі всієї гілки вище місця ураження. Якщо своєчасно розкрити троянди, не чекаючи, коли зійде сніг, то можна перервати сприятливий для розвитку хвороби період. Також садоводи радять перед укриттям оприскувати квіти фунгіцидами (наприклад , залізним або мідним купоросом ). Найкраще підгортати троянди з осені чистим піском, щоб укрити нижню частину рослин від морозу і захистити від хвороб. Підгортати землею з- під самої троянди не можна, оскільки в ній може бути багато бактерій і спор грибів. Погано підгортати також торфом і тирсою – вони створюють до весни нездоланний для тепла бар’єр.

Найнадійнішим серед садоводів трояндовим утепленням вважається повітряно- сухий спосіб укриття. Над трояндами влаштовують навіс з дощок або щитів, здатний витримувати тиск снігу. Навіс спирається на стовпчики з цегли або вкопанів землю відрізки колод. Зверху його накривають нетканним матеріалом або ж поліетиленовою плівкою – тим, що не промокає. Краї покриття притискають до землі камінням або цеглою. Висота навісу повинна бути такою, щоб можна було пригинати гілки троянд, не допускаючи їх поломки, – для великих в'юнких троянд з довгими гілками 60- 80 см , для інших – 30- 60 см. При сильних морозах до укриття з торців треба додатково підсипати снігу ( оголюючи, звичайно, землю навколо інших цінних рослин).

Коли ж починати «штучний обігрів» квітів? Вкривати троянди треба при температурах нижче -10 -12 С. Як правило, це кінець листопада- початок грудня, тобто саме зараз.

Аби убезпечити троянди від захворювання при запізнілому їх розкритті садоводи радять:

1. Дошки, які Ви використовуєте з метою укриття, щорічно обробляти антисептиком ;
2. Лезо секатора при роботі з трояндами частіше знезаражувати марганцівкою, спиртом, чи то іншими засобами;
3. Як уже мовилося, восени підгортати троянди чистим піском;
4. Мульчувати грунт восени ялиновим гіллям або будь-якою іншою мульчей.

Інший, простіший спосіб утеплення троянд взимку – закрити лапником і накрити поверх поліетиленовою плівкою. При цьому гілки пригинають до землі, вкритої одним шаром ялинового гілля. Цей шар не дає трояндам стикатися із землею, водночас вільно пропускає тепло землі до троянд . Поверх троянд настилають шар лапника і нетканний матеріал. Для того , щоб уберегти рослину від поломок, перед прогинанням корисно класти під гілки відповідного розміру підкладки. Вони оберігають гілки від поломок в основі. Щоб утримати гілки в зігнутому стані, їх пришпилюють або використовують який- небудь вантаж (іноді вистачає ваги лапника). Нетканний матеріал по периметру придавлюють камінням. Як завжди, корисно заздалегідь підгорнути основу куща піском.

Звичайно, збереження троянд взимку великою мірою залежить від сприятливості погоди у цю пору, але все у руках садівника.

Підготовлено за матеріалами сайту botanichka.ru

05.12.2013 13:20:40

Коментарі

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.


×
Авторизація