В Ужгороді зацвіла липа, якій вже близько 300 років

На днях в Ужгороді почався період цвітіння лип. Як то кажуть: в Ужгород туристи приїжджають глянути або на сакури, або ж на липи. Ось і зараз місцевою найдовшою липовою алеєю, навіть попри дощ і низьку температуру, гуляє багато приїджих і ужгородців. До речі, активним вісником липового цвіту є попелиця та клопи-солдатики: маленька комашня, якої просто незліченно під цими деревами. На набережній в Ужгороді їхні «рої» під кожним деревом, на кожній лавочці...
Наша липова алея, що знаходиться на набережній Незалежності (колись – набережна художника Рошковича), як відомо, є найдовшою липовою алеєю в Європі. Сьогодні її довжина сягає 2 км 200 метрів. Висадку цих дерев на набережній зробили чехословацькі ботаніки ще у 1928 році. Ця пам'ятка природи має свою легенду: згідно переказів, під однією з тутешніх лип знаходиться гільза з посланням майбутнім поколінням. За словами доцента кафедри лісівництва УжНУ Едуарда Туриса, сьогодні алея також має заповідний статус.
Більшість містян і туристів знають ужгородські липи лише на тій алеї. Однак, в місті цих дерев дуже багато. Пан Едуард розповідає, що лише видів лип в Ужгороді близько п'яти: «З впевненістю можу сказати, що в нашому місті ростуть вузьколисті, широколисті, кримські, угорські (сріблясті) липи. У реєстрі флори Ужгорода вказано ще й американську липу, але особисто її не бачив. Дуже схоже на «американку» дерево росте біля 19 школи в Мукачеві. Однак, стверджувати на сто відсотків, що це американська липа, не беруся. Потрібні грунтовні наукові дослідження». На ужгородській набережній Незалежності, за словами ботаніка, цвітуть вузьколиста, кримська, широколиста липи.
У кожного виду лип свій період цвітіння. Найпершою, за словами Едуарда Туриса, зацвітає широколиста липа. За нею – кримська, після – вузьколиста, останніми – угорська та американська липи. Станом на сьогодні в Ужгороді зацвіли перші три види. Угорська теж вже розпускає цвіт.
Є в місті і липові «старожили», котрі були висаджені тут ще в 19 столітті. «Найстарішою липою в Ужгороді, та й, напевне, на Закарпатті, є дерево, що росте на підйомі до села Загаття. Ось йому близько 300 років. На Замковій горі, що в центрі міста, збереглися залишки цих дерев ще з старих садів. Їм теж вже близько 200 років», – розповідає пан Едуард.
Липа є екзотичним деревом: прекрасний цвіт і його запах створююить настрій. Оскільки липова кора є крихкою, то в деревооборбробній галузі її особливо не використовують. Проте, рослина широко відома своїми корисними якостями і лікувальними можливостями. У зв'язку з цим, її використовують як у традиційній медицині (при виробництві медичних препаратів), так і для самостійного приготування лікувальних складів в домашніх умовах.
Ольга Борсук, Зелене Закарпаття
Коментарі
Для того, щоб додавати коментарі, потрібно Авторизуватись.